Follow by Email

22 Aralık 2012 Cumartesi


GÖREVİMİZ SU+ LİMONATA+SİMİT

Yüce rabbimiz yaşadığımız yeryüzünü bilindiği üzere 6 günde yaratmıştır. Rabbimiz niye 6 günde yaratmıştır da daha kısa sürede yaratmamıştır? O ayrı bir konu..dileseydi yaradan  belki bizim aklımızın alamayacağı sadise nin bilmem kaç oran küçüklüğünde bir zamanda da bu yer yüzünü yaratırdı. Ona inancımız sonsuz. Yani Bizim anlayacağımız şekilde YÜCE ALLAH (C.C)  bu yerküreyi (dağları denizleri ovaları insanları; yani canlı cansız tüm varlıkları) dileseydi göz açıp kapayıncaya kadar ; kısa bir sürede de yaratırdı ve yaratmak Allah a mahsustur.

Bu dünya  yaratılırken ¾ ü su ile kaplı şekilde yaratılmış insan oğlu  da yaratılmışların en üstünü olarak ilk peygamber hz adem den kıyamete kadar vuku bulan hayat sinsilesiyle son bulacaktır. Ne mucizedir ki insan da dört te üçü su ile kaplıdır ve susuz yaşayamaz. Hatta biz müslamanlar olarak inancımız şudur ki ilk insan ile insanlar; balçıktan ve alak denen bir sıvıdan dünya ya gelmiştir.

Öyle ise akarsular, denizler, sıvı ve bazı katı maddeleri oluşumu da su(h2+o) iledir. Ki su hayattır; yaşama azmininin de simgesidir bence..

Hz Muhammed sav efendimizin atası İbrahim a.s ve hacer anamız ın oğlu İsmail a.s. da suyu ilk bulanlardandır. musa a.s.  yüce Allah ın izniyle denizi yararak inananları kurtarmıştır. Su aynı zamanda kurtarıcı ve müjdeleyicidir..temizlik su ile yapılır; temizlik de imandandır..

Önce hadesimizi temiz tutalım ki suyla da necaset yerlerimizi temizleyelim..su imanımızın kurtuluşuna da bir müjdeleyicidir aslında..

Bu kadar konuşmadan sonra biraz da kendimi tanıtayım: ben sucu yani sıhhi tesisatçı bir esnafın oğluyum. Yaz tatillerinde ve hep boş vakitlerimde ona yardım ettim.pislikle mücadelemiz babamla beraber başladı ve hala devam etmekte.çalıştık çalıştık çalıştık..ve halen beraber çalışmaya devam ediyoruz. Ben de lağımcılıktan humbaracılığa geçişimi tamamladım ve bir kamu bankasında çalışmaya devam etmekteyim.karşımda neyi buldum siz tahmin edin: evet bir pislik daha. Bu sefer faiz pisliği… ben sölemiyorum bunu Allah u Teala ve kulu ve elçisi hz Muhammed Mustafa sav..ben yine çalışmaya devam ettim .üniversitede okuduklarımı çalıştığım iş kollarından öğrendiklerimi burada uygulamak için uğraşıyorum.hedefim faizi sıfıra indirebilmek.

Helal bir şekilde kazanılan bir dilim kuru ekmek endişe ile yenen baldan daha tatlıdır.bunu elimden geldiğince hayatta uygulamaya çalışıyorum.

Gelelim benim projeme: öncelikli olarak helal kazanç..bunun için bazı büyüklerimizi örnek almalıyız. Simit limonata su ne varsa satıp çocukluktan emeğin karşılığının bir o kadar zor ama baldan tatlı olacağını kabullenmeliyiz.
İkinci olarak helal kapılarını aralayacak istihtam ve emeği karşılamak. E oda mevcut. Tamam..
Üçüncüsü kamu kurum ve kuruluşları bu hizmete sevk etmek (örn yerel yönetimler DSİ vs)
Dördüncüsü satış hacmini yani ihracat artış hızını olabildiğince artırmak. Çünkü ülkemiz kendi yağı ile zaten kavrulmuş olacak. Osmanlının yükselme dönemindeki gibi dışa açılacağız.
Beşincisi üretim üretim üretim

Altıcısı GSMH yı yani bütçeyi dengede tutabilmek..
Yedincisi yine yatırım.
Sekizincisi ve son olarak da GÖREVİMİZ SU+LİMONATA+SİMİT…(hayyddii siiimmiit/midenizin simit i uleeenn J )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder